Obrázok19Milá Klientka, milý Klient,

Chodievate na masáž pravidelne alebo občas? Máte skúsenosť s masérom či masérkou? Či už máte nejakú skúsenosť alebo nie, od masáže máte nejaké očakávania. Určite jedno z tých očakávaní bolo, je a  bude, že sa chcete cítiť dobre. Masáž je vzťah medzi Vami a masérom a naopak. Musíte si vzájomne sadnúť, musí zafungovať vzájomná “chémia”. Okrem toho, Vaše telo má nejaký prah citlivosti na podnety. Niekto toleruje väčší tlak pri masáži niekto menší, niekto z Vás povie „Bolí“ a niekto z Vás povie pri tom istom tlaku „Pritlačte, nič necítim“. Je to individuálne. Tak kde je pravda? Pravda neexistuje. Masáž Vám má byť príjemná. Skúsme bolesť pri masáži rozdeliť na dva typy bolesti.

Prvá je tá, že pocítite ostrú bolesť ktorá Vám je nepríjemná, trvá dlho, preruší Vám dovtedy príjemné pocity a už sa nedokážete uvoľniť a nebodaj bolesť pokračuje. Sústreďujete sa len na bolesť a nepríjemné pocity z nej. Ostanete napätá / napätý a čakáte kedy to skončí alebo by ste najradšej zliezli zo stola a odišli.

Druhý typ bolesti je taký, ktorý nastane náhle keď masér ovplyvní rukami bolestivé miesto. Napr. natiahnutý alebo stuhnutý sval šije alebo chrbta z celodenného sedenia. Alebo keď máte hrčky vo svaloch ktoré je dobré a potrebné rozmasírovať aby sa sval uvoľnil. Je to bolesť typu „Jááj bolí, ale ešte pritlač“. Je to bolesť typu:  „Bolí to, ale  rob mi to“. Alebo,  citlivé miesto na koži kde sa prenáša bolesť z nejakého vzdialeného orgánu  v tele  ktorý má problém. Áno je to tak, i to sa môže stať. Takáto citlivá koža môže byť i na dotyk iná ako jej okolie. Volá sa to hyperalgická kožná zóna. Tá bolesť na nej je reflexnou reakciou na problém vzdialeného orgánu.

Obrázok22Po masáži môžete mať ľahkú tzv. svalovicu ktorá odznie za 1-2 dni, no mala by to byť výnimka, že ju máte. Nemali by ste mať modriny (okrem bankovania, kde je to vždy vedľajší efekt podtlaku v bankách na pokožku). Ak by ste mali nebodaj modriny a pritom tlak na telo bol primeraný a nemali ste nepríjemné pocity, to znamená, že máte  jemné cievy a vlásočnice. Problém s modrinami však potom musíte mať aj bez masáže, aj pri  bežnom, ľahkom udretí sa.

Ak Vám masér povie, že masáž musí bolieť, inak to nie je masáž, tak nemá pravdu. Masáž, i keď sa v nej môžu objaviť bolestivé momenty s malým diskomfortom, musí byť pre Vás príjemná a neodradí Vás. To Vám hovorím a poviem i ja.

Platí zásada a zvlášť pri nových vzťahoch masér – klient, pokiaľ sa nespoznáte, aby ste mi vždy povedali ak Vám je niečo nepríjemné. Som síce Váš masér, terapeut,  ale nie som  čarodejník aby som cítil za Vás. Pokiaľ ležíte na chrbte a je Vám niečo nepríjemné a prejaví sa to na Vašej tvári, všimnem si to a zareagujem. Pokiaľ ležíte na bruchu a je Vám niečo nepríjemné a myknete so sebou, opäť, všimnem si to a zareagujem. Ak Vám je niečo nepríjemné, tak to povedzte. Budujeme si vzájomný vzťah. Ak niečo v duchu pretrpíte, klamete  sama / sám seba  a uberáte sa možno o vybudovanie dobrého vzťahu.

Ak Vám je niečo príjemné, povedzte mi to prosím.

Takže ako to je? Má masáž bolieť? Odpoveď je, že sa máte cítiť dobre. To, či Vám bude dobre ovplyvňujete aj Vy sami svojou úprimnosťou.

Prajem Vám len príjemné pocity.

Peter Považan